M20-7861246P
Mfr.Part #
M20-7861246P
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 TIN SMD
Headers, Receptacles, Female Sockets
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Stack Height (Mating) :
10.04mm 11.63mm
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
4mm
Contact Resistance :
20mOhm
Push-Pull
Length :
30.48mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Square
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Number of Positions :
12
Max Current Rating :
3A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Feature :
Pick and Place
Withdrawl Force-Min :
.278 N
UL Flammability Code :
94V-0
Total Number of Contacts :
12
Operating Temperature :
-40°C~105°C
All
Body Breadth :
0.098 inch
Insulation Height :
0.295 7.50mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
1
Orientation :
Straight
UL
HTS Code :
Mixed Contacts :
Housing Material :
Nylon
Rated Current (Signal) :
3A
Datasheets
M20-7861246P
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 12 Positions Female Socket