M20-7843246
Mfr.Part #
M20-7843246
Description
CONN RCPT 32POS 0.1 TIN PCB
Voltage - Rated :
1000V
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Option 1 :
LOCKING
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Resistance :
20mOhm
UL Flammability Code :
94V-0
MIL Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Number of Rows :
1
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Additional Feature :
Bottom Entry
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tin
Terminal Pitch :
2.54mm
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Length or Diameter :
3.22 inch
Number of Positions :
32
PCB Contact Row Spacing :
5.08 mm