M20-7840846
Mfr.Part #
M20-7840846
Description
CONN RCPT 8POS 0.1 TIN PCB
Headers, Receptacles, Female Sockets
Mounting Option 1 :
LOCKING
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions :
8
Contact Resistance :
20mOhm
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions Loaded :
All
Terminal Pitch :
2.54mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Rated :
1000V
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
No
Additional Feature :
Bottom Entry
Number of Rows :
1
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Datasheets
M20-7840846
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 8 Positions Female Socket