M20-7840346
Mfr.Part #
M20-7840346
Description
CONN RCPT 3POS 0.1 TIN PCB
Number of Rows :
1
Contact Finish - Mating :
Tin
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Rated :
1000V
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
PCB Contact Row Spacing :
5.08 mm
Number of Positions :
3
Filter Feature :
Mounting Option 1 :
LOCKING
DIN Conformance :
Additional Feature :
Bottom Entry
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Current Rating (Amps) :
3A
COMMERCIAL
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Resistance :
20mOhm
Datasheets
M20-7840346
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 3 Positions Female Socket