M20-7823242
Mfr.Part #
M20-7823242
Description
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB
Body Breadth :
0.098 inch
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Pitch :
2.54mm
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Number of Positions :
32
UL Flammability Code :
94V-0
DIN Conformance :
Voltage - Rated :
1000V
Package / Case :
SIL
Rated Current (Signal) :
3A
RECTANGULAR
Contact Finish - Post :
Tin
Stack Height (Mating) :
11.04mm 12.63mm
Housing Material :
Polyamide
Contact Resistance :
20mOhm
Length :
81.68mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Plating :
Gold, Tin
Durability :
300 Cycles
Max Current Rating :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Depth :
2.5mm
Orientation :
Straight
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Datasheets
M20-7823242
Harwin M20-7823242
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 32 Positions Female Socket