M20-7822542
Mfr.Part #
M20-7822542
Description
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD PCB
Headers, Receptacles, Female Sockets
Body Length or Diameter :
2.5 inch
Contact Finish - Mating :
Gold
Stack Height (Mating) :
11.04mm 12.63mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Plating :
Gold, Tin
Female Socket
Contact Finish - Post :
Voltage - Rated :
1000V
Contact Resistance :
20mOhm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Positions :
25
UL Flammability Code :
94V-0
Terminal Pitch :
2.54mm
300 Cycles
Body Depth :
0.335 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Mixed Contacts :
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Body Breadth :
0.098 inch
HTS Code :
Datasheets
M20-7822542
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 25 Positions Female Socket