M20-7821946
Mfr.Part #
M20-7821946
Description
CONN RCPT 19POS 0.1 TIN PCB
POLARIZED HOUSING
Insulation Color :
Voltage - Rated :
1000V
Terminal Pitch :
2.54mm
Stack Height (Mating) :
11.04mm 12.63mm
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Body Depth :
0.335 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Breadth :
0.098 inch
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Published :
Current Rating (Amps) :
3A
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
19
Contact Resistance :
20mOhm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
M20-7821946
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 19 Positions Female Socket