M1003GXT48500B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M1003GXT48500B
Manufacturer
Maestro Wireless Solutions (Lantronix)
Description
MODEM 3G FCC/PTCRB AT&T/ROGERS
Manufacturer :
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Frequency :
850MHz 1.9GHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Modulation or Protocol :
GPRS, GPS, GSM
Interface :
USB
Function :
Transceiver
Series :
M100
Voltage - Supply :
5V~32V
Sensitivity :
-155dBm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Data Rate (Max) :
3.6Mbps
Datasheets
M1003GXT48500B
Maestro Wireless Solutions (Lantronix) M1003GXT48500B
M100 Series 850MHz 1.9GHz USB GPRS, GPS, GSM 3.6Mbps
M1003GXT48500B Overview
This RF transmitter and receiver is included into the M100 series.Improved efficiency can be ensured when the supply voltage of 5V~32V is provided.