M1.5KE91AE3
Mfr.Part #
M1.5KE91AE3
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC CASE-1
JESD-609 Code :
e3
No
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Type :
Zener
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.78V
Number of Elements :
1
Configuration :
Through Hole
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
13.4V
Terminal Form :
Wire
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
112A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Packaging :
Bulk
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
8.65V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Case Connection :
Isolated
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Diode Element Material :
SILICON
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.78V