M1.5KE82A
Mfr.Part #
M1.5KE82A
Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC CASE-1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.02V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
124A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Type :
Zener
Factory Lead Time :
18 Weeks
Supplier Device Package :
CASE-1
Voltage - Breakdown (Min) :
7.79V
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.1V