M1.5KE8.2CAE3
Mfr.Part #
M1.5KE8.2CAE3
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC CASE-1
Product Category :
Test Current :
1mA
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
MATTE TIN
Case Connection :
Isolated
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Wire
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
7.02V
DO-201AA, DO-27, Axial
Direction :
Bidirectional
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70.1V
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Current :
13.3A
Mounting Type :
Through Hole
Clamping Voltage :
12.1V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
24 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Terminations :
2
Pin Count :
Voltage - Breakdown (Min) :
77.9V