M1.5KE7.5CA/TR
Mfr.Part #
M1.5KE7.5CA/TR
Description
TVS 7.5V 5% 1500W BI
Zener
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Capacitance @ Frequency :
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tape and Reel (TR)
Microchip
Brand :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
132A
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.4V
Voltage - Breakdown (Min) :
7.13V
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels :
1
Base Product Number :
M1.5KE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.3V