M1.5KE56CAE3/TR
Mfr.Part #
M1.5KE56CAE3/TR
Description
TVS 56V 5% 1500W BI
DO-201AA, DO-27, Axial
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
19.5A
Mounting Type :
Military, MIL-PRF-19500
Brand :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Capacitance @ Frequency :
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
47.8V
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77V
Microchip
No
Supplier Device Package :
CASE-1
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
M1.5KE
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)