M1.5KE56CA/TR
Mfr.Part #
M1.5KE56CA/TR
Description
TVS 56V 5% 1500W BI
Voltage - Breakdown (Min) :
53.2V
Supplier Device Package :
CASE-1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
47.8V
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Power Line Protection :
No
Brand :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
19.5A
Base Product Number :
M1.5KE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77V
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Microchip
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)