M1.5KE27CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M1.5KE27CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power Line Protection :
No
Case Connection :
Isolated
Mount :
Through Hole
Pin Count :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Form :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
High Reliability
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1.5kW
Type :
Zener
Clamping Voltage :
37.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
25.7V
Bidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
23.1V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Direction :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
40A
Test Current :
1mA