M1.5KE20AE3
Mfr.Part #
M1.5KE20AE3
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC CASE-1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Additional Feature :
High Reliability
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Reverse Standoff Voltage :
17.1V
Power Line Protection :
No
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Wire
Test Current :
1mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
GENERAL PURPOSE
Case Connection :
Isolated
Type :
Zener
Pin Count :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
27.7V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Power :
1.5kW
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
54A
Direction :
Unidirectional
Element Configuration :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Voltage - Breakdown (Min) :
19V