M1.5KE160CAE3
Mfr.Part #
M1.5KE160CAE3
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC CASE-1
GENERAL PURPOSE
Test Current :
1mA
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
136V
Clamping Voltage :
219V
Terminal Form :
Wire
DO-201AA, DO-27, Axial
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
1μA
JESD-609 Code :
e3
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Diode Element Material :
SILICON
Bidirectional Channels :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
152V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Peak Pulse Current :
6.8A
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
PURE MATTE TIN
Case Connection :
Isolated
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW