M1.5KE120CA/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M1.5KE120CA/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS 120V 5% 1500W BI
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
165V
Base Product Number :
M1.5KE
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.1A
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Microchip
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
102V
Supplier Device Package :
CASE-1
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status :
Active
Brand :
Bidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Capacitance @ Frequency :
Type :
Zener
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
114V