M0541-4-B-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M0541-4-B-12
Manufacturer
RAF
Description
METRIC ROUND SPACERCLEAR ZINC6MM
Manufacturer :
RAF
Product Category :
Screw, Thread Size :
M4
RAF Electronic Hardware
Product Category :
Standoffs and Spacers
Threaded/Unthreaded :
Unthreaded
Product Status :
Active
Between Board Height :
0.594 (15.08mm)
Plating :
Zinc, Clear Chromate
Weight :
Type :
Round Metric
Diameter - Outside :
0.236 (6.00mm)
Subcategory :
Hardware
Color :
Clear
RoHS :
Details
Package :
Bulk
Gender :
Female, Female
Length - Overall :
0.472 (12.00mm)
Product Type :
Standoffs, Spacers and Supports
Features :
Material :
Brass
Product :
Spacers
Brand :
RAF Electronic Hardware
Diameter - Inside :
0.169 (4.30mm)