LYQ2-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LYQ2-DC12
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Max Operating Temperature :
55°C
Coil Type :
Non Latching
Published :
2003
Termination Style :
Plug In
Coil Resistance :
160Ohms
Min Operating Temperature :
-25°C
Factory Lead Time :
7 Weeks
Throw Configuration :
DPDT
Mount :
Plug-In, Socketable
Packaging :
Bulk
Series :
LY
Operate Time :
25ms
Coil Voltage (DC) :
12V
Coil Current :
75mA
Feature :
Lighted Indicator
Coil Power :
900mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-25°C~55°C
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Must Release Voltage :
1.2VDC
Coil Voltage :
12VDC
Termination :
PLUG
Contact Material :
Silver Alloy
RoHS Status :
RoHS Compliant
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Release Time :
25ms
Contact Rating (Current) :
5A