LY4F-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LY4F-DC12
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
35.56mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2003
Mount :
Chassis Mount, Flanges, Socket, Surface Mount
Factory Lead Time :
5 Weeks
Coil/Input Supply Type :
DC
Max Current Rating :
10A
Physical Dimension :
43.94mm x 41.4mm x 35.56mm
Must Release Voltage :
1.2VDC
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@24VDC
Coil Voltage :
12VDC
Coil Type :
Non Latching
Number of Pins :
14
Coil Voltage (DC) :
12V
Packaging :
Tray
Reference Standard :
CE; CSA; TUV; UL
Coil Power :
1.5W
Pbfree Code :
yes
Coil Current :
120mA
Current Rating :
10A
Relay Action :
Momentary
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Termination Style :
Plug In
Contact Material :
Silver Alloy
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@110VAC
Operating Temperature :
-25°C~40°C
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Power Consumption :
1.5W
Width :
43.94mm
Length :
41.4mm
Throw Configuration :
4PDT
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Lead Free :
Lead Free
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Release Time :
25 ms
Coil Resistance :
100Ohm
Series :
LY
Termination :
Quick Connect
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Operate Time :
25ms
Voltage - Rated AC :
250V
Depth :
41.5mm