LY3F-AC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LY3F-AC24
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Relay Action :
Momentary
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Length :
43.94mm
Coil Type :
Non Latching
Height :
35.56mm
Must Release Voltage :
7.2VAC
Current Rating :
10A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Must Operate Voltage :
19.2VAC
Operate Time :
25ms
Termination Style :
Plug In
Mounting Type :
Chassis Mount
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
11
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 19.2 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 7.2 V
Radiation Hardening :
No
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Coil Voltage (AC) :
24V
Operating Temperature :
-25°C~55°C
Mount :
Chassis Mount, Flanges, Socket, Surface Mount
Coil Current :
67mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Material :
Silver Alloy
Power Consumption :
2W
Coil Power :
2W
Voltage - Rated AC :
250V
Series :
LY
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@24VDC
Physical Dimension :
43.94mm x 32mm x 35.56mm
Reference Standard :
CE; CSA; TUV; UL
Coil/Input Supply Type :
AC
Published :
1999
Coil Voltage :
24VAC
Pbfree Code :
yes
Termination :
Quick Connect
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Max Current Rating :
10A
Release Time :
25 ms
Width :
32mm
Coil Resistance :
100Ohm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Throw Configuration :
3PDT
Depth :
32mm