LY2F-AC12
Mfr.Part #
LY2F-AC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Stock
28
In Stock :
28
Power Relays, Over 2 Amps
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage :
12VAC
Contact Rating (Current) :
10A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Termination Style :
Plug In
Coil Current :
91mA
Coil Resistance :
46Ohms
Must Release Voltage :
3.6VAC
Factory Lead Time :
5 Weeks
Published :
2003
Must Operate Voltage :
9.6VAC
Contact Material :
Silver Alloy
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-25°C~55°C