LY2-0-AP-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LY2-0-AP-DC12
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Published :
Release Time :
25ms
Coil Power :
900mW
Mounting Type :
Through Hole
Power Consumption :
900mW
Coil Voltage :
12VDC
Width :
27.94mm
Contact Material :
Silver Alloy
Packaging :
Bulk
Throw Configuration :
DPDT
Must Release Voltage :
1.2VDC
Termination :
PC Pin
Coil Current :
75mA
Mount :
Through Hole
Coil Resistance :
160Ohms
Coil Type :
Non Latching
Operating Temperature :
-25°C~55°C
Operate Time :
25ms
Min Operating Temperature :
-25°C
Contact Rating (Current) :
10A
Height :
35.56mm
Length :
21.59mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
LY
Coil Voltage (DC) :
12V
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Termination Style :
PC Pin
Max Operating Temperature :
55°C