LY1N-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LY1N-DC12
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 12V
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-25°C~55°C
Packaging :
Bulk
Power Consumption :
900mW
Number of Pins :
8
Mount :
Socket, Socketable
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Coil Type :
Non Latching
Coil Resistance :
160Ohm
Coil Voltage (DC) :
12V
Height :
36.06mm
Feature :
Lighted Indicator
Contact (DC) Max Rating R Load :
15A@24VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Throw Configuration :
SPDT
Release Time :
25 ms
Termination :
PLUG
Mounting Type :
Socketable
Coil/Input Supply Type :
DC
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Pbfree Code :
yes
Length :
21.59mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
15A@110VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Current Rating :
15A
Coil Voltage :
12VDC
Reference Standard :
CE; CSA; TUV; UL
Physical Dimension :
27.94mm x 21.59mm x 36.06mm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Published :
2003
Radiation Hardening :
No
Width :
27.94mm
Operate Time :
25ms
Lead Free :
Lead Free
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Current :
75mA
Termination Style :
Plug In
Contact Material :
Silver Alloy
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Must Release Voltage :
1.2VDC
Relay Action :
Momentary
Coil Power :
900mW
Series :
LY
Must Operate Voltage :
9.6VDC