LX8384B-15CP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LX8384B-15CP
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
IC REG CONV PENTIUM 1OUT TO220
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Special Purpose Regulators
Published :
Voltage - Output :
1.5V
Number of Functions :
1
Output Voltage 1 :
1.5V
Terminal Position :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Applications :
Converter, Intel Pentium® P54C-VRE
Output Type :
FIXED
Output Current1-Max :
5A
Radiation Hardening :
No
Quiescent Current :
10mA
Number of Terminations :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
Max Input Voltage :
10V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity :
Positive
Voltage - Input :
4.75V~10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
0°C~125°C
Terminal Finish :
MATTE TIN
Pin Count :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
Number of Outputs :
1
Base Part Number :
LX8384
Package / Case :
TO-220-3
Accuracy :
1 %