LX128EV-5F208I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LX128EV-5F208I
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
208-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 128 I/O 208FBGA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
208
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
208-BGA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mounting Type :
Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
DSP PERIPHERAL, CROSSBAR SWITCH
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
1mm
Lead Free :
Lead Free
Boundary Scan :
yes
Min Dual Supply Voltage :
3V
Dual Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Form :
Ball
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Published :
2000
Terminal Position :
BOTTOM
Pbfree Code :
No
Pin Count :
208
Operating Temperature :
-40°C~105°C TJ
Operating Supply Voltage :
3.3V
Length :
17mm
Series :
ispGDX2™
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Max Dual Supply Voltage :
3.6V
Base Part Number :
LX128
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Low Power Mode :
No
Number of I/O :
128
HTS Code :
Number of Pins :
Width :
17mm
Qualification Status :
Not Qualified
Data Rate :
21 Gbps
Supply Type :
Triple
Height Seated (Max) :
2.1mm
Datasheets
LX128EV-5F208I
3.3V V 2.1mm mm FPGAs ispGDX2™ Series 208-BGA 1mm mm 208
LX128EV-5F208I Overview
There are two packages that contain fpga chips: 208-BGA package and X package. Having 128 I/Os makes data transfers more coherent. The supply voltage is 3.3V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 3V~3.6V , at which it runs. The ispGDX2™ series FPGA is a type of FPGA that belongs to the ispGDX2™ family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~105°C TJ range. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 208 terminations on each end. In order to find related parts, use the part number LX128 as a base. In this case, there are 208 pins on the board. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The 3.3V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. This device has a pin count of 208 in fpga semiconductor.