LV E63C-ABCA-35-L-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LV E63C-ABCA-35-L-Z
Manufacturer
ams OSRAM
Package / Case
4-PLCC
Datasheet
Download
Description
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD
Manufacturer :
ams OSRAM
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Wavelength - Peak :
501nm
Packaging :
Digi-Reel®
Lens Transparency :
Clear
Mounting Type :
Surface Mount
Lens Style :
Round with Domed Top
Supplier Device Package :
4-PLCC
Size / Dimension :
3.20mm Lx2.80mm W
Height (Max) :
3.50mm
Current - Test :
30mA
Millicandela Rating :
1460mcd
Configuration :
Standard
Color :
Green
Lens Color :
Colorless
Viewing Angle :
20°
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Power TOPLED® with Lens
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.8V
Wavelength - Dominant :
503nm
Lens Size :
2.60mm Dia