LTST-M140KGKT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTST-M140KGKT
Manufacturer
LITEON
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer :
LITEON
Product Category :
Color :
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.1V
Height :
1.2mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
1.4mm
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Current :
30mA
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Power Dissipation :
72mW
Lens Color :
Colorless
Viewing Angle :
120°
Wavelength - Dominant :
571nm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lens Transparency :
Clear
Configuration :
Standard
Number of Pins :
2
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
3.00mm Lx1.40mm W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
85°C
Wavelength - Peak :
574nm
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Voltage :
5V
Luminous Intensity :
118 mcd
Current - Test :
20mA
Min Operating Temperature :
-40°C