LTKAK6-058C-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTKAK6-058C-TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 58VWM 110VC SMTO-218
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6000A 6kA 8/20μs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
64V
Terminal Form :
C BEND
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Bidirectional Channels :
1
Package / Case :
Nonstandard SMD
Series :
LTKAK6
Power Line Protection :
No
Configuration :
Single
Capacitance @ Frequency :
6500pF @ 10kHz
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
Terminal Position :
Single
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Polarity :
Unidirectional
Mount :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
58V
Peak Pulse Current :
6kA
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Zener
Published :
2016
Applications :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage :
110V