LTC695CN-3.3#PBF
Mfr.Part #
LTC695CN-3.3#PBF
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 16DIP
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
Supervisors
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
16
Supply Voltage :
3.3V
Reset Timeout :
140ms Minimum
Power Supplies :
3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tube
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Voltage - Threshold :
2.9V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reset :
Active High/Active Low
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height Seated (Max) :
3.937mm
Additional Feature :
RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.9 V
Number of Terminations :
16
Adjustable Threshold :
No
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Terminal Position :
Dual
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Channels :
1
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Output :
Open Drain or Open Collector
Base Part Number :
LTC695
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
7.62mm