LTC6431BIUF-20#PBF
Mfr.Part #
LTC6431BIUF-20#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
24-WFQFN Exposed Pad
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 24QFN
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Min Supply Voltage :
4.75 V
Operating Supply Voltage :
5 V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Nominal Supply Current :
93 mA
Gain :
20.8 dB
Temperature Grade :
Industrial
Category :
Memory Tools
Max Supply Voltage :
5.25 V
Product Category :
RF Amplifier
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Terminals :
24
Package :
Tube
Operating Supply Current :
93 mA
Product Type :
RF Amplifier
Operating Frequency :
20 MHz to 1.4 GHz
Current - Supply :
93mA
Package / Case :
24-WFQFN Exposed Pad
Ethernet :
No
Number of Circuits :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Noise Figure :
3.8 dB
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Seated Height-Max :
0.8 mm
Terminal Position :
QUAD
Output Type :
Manufacturer Lifecycle Status :
Number of Pins :
24
Width :
4 mm
Supplier Device Package :
24-QFN (4x4)
RoHS :
Compliant
Slew Rate :
Brand Name :
Linear Technology
Bandwidth :
2 GHz
Package Shape :
Square
Subcategory :
Wireless and RF Integrated Circuits
Frequency :
1.4 GHz
GPIO :
No
Packaging :
Cut Tape
Product Status :
Active
REACH SVHC :
No SVHC
HTS Code :
Brand :
Analog Devices
Length :
4 mm
JESD-609 Code :
e3
Base Product Number :
LTC6431
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Style :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-40 °C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Height :
800 µm
Surface Mount :
yes
Max Junction Temperature (Tj) :
150 °C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Channels :
1 Channel
Technology :
SiGe
Amplifier Type :
GENERAL PURPOSE
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25 V
Type :
Memory Tools
Series :
Output Current per Channel :
120 mA
Mount :
Schedule B :
JESD-30 Code :
S-PQCC-N24
Max Operating Temperature :
85 °C
Terminal Pitch :
0.5 mm
P1dB :
20.8 dBm
-3db Bandwidth :
2 GHz
Number of Functions :
1
Max Frequency :
1.4 GHz
Test Frequency :
240 MHz
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. LTC6431BIUF-20#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Gain:20.8 dB, Package / Case:24-WFQFN Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:24, Bandwidth:2 GHz, Number of Channels:1 Channel, Type:Memory Tools, LTC6431BIUF-20#PBF pinout, LTC6431BIUF-20#PBF datasheet PDF, LTC6431BIUF-20#PBF amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. LTC6431BIUF-20#PBF ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LTC6431BIUF-20#PBF
1 Channel Channels 120 mA per Channel Instrumentational OP Amps 5 V 24 Pins 24-WFQFN Exposed Pad
LTC6431BIUF-20#PBF Overview
It is packaged in an 24-WFQFN Exposed Pad-case that protects the operational amplifiers from damage. An op amp of this type is a General Purpose-type. As far as the packaging is concerned, buffer op amp is delivered in a Cut Tape case. A total of 24 pins are attached to buffer op amp. A type of Wireless & RF Integrated Circuits op amp ic can be identified by the fact that this is a type of Wireless & RF Integrated Circuits device. In total, the buffer amplifier consists of 24 pins. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier is well suited to a temperature range of -40°C ~ 85°C. A supply current of 93 mA can be used to operate this linear amplifier. This op amp ic has 1 circuits. There are a total of 1 Channel channels available on the op amps. One of its many advantages is that buffer op amp outputs - signals. This instrumentation amplifier cannot operate below -40 °C degrees Celsius. You should only use instrumentation amplifier at temperatures that are no higher than 85 °C. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 5 V. For optimal performance, this electrical part should be connected to a supply with a current of 93mA. It is important to keep in mind that the power supply voltage of this electric component is below 5.25 V, which is suitable. Keeping the linear amplifier's supply voltage above 4.75 V is recommended. Buffer op amp series numbers are indicated by the -. This linear amplifier also utiliANALOG CIRCUITes an analog IC known as a ANALOG CIRCUIT. There are 24 wire terminals on this op amp ic.
LTC6431BIUF-20#PBF Features
24 Pins