LTC2909ITS8-2.5#TRM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTC2909ITS8-2.5#TRM
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Datasheet
Download
Description
PRECISION TRIPLE/DUAL INPUT UV,
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
Power Management - Specialized
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.9mm
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
8
Number of Voltages Monitored :
3
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Pins :
8
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Adjustable Threshold :
yes
Reset Timeout :
Adjustable/Selectable
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Threshold :
2.213V Adj Adj
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Mounting Type :
Surface Mount
Max Supply Voltage :
6V
Supply Voltage :
2.5V
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
LTC2909
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
8 Weeks
Type :
Multi-Voltage Supervisor
Min Supply Voltage :
500mV
Width :
1.625mm