LTC1558CS8-3.3#PBF
Mfr.Part #
LTC1558CS8-3.3#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC BAT PWR MGMT NIC CAD 1C 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Battery Management
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Adjustable Threshold :
No
ECCN Code :
EAR99
Function :
Power Management
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Base Part Number :
LTC1558
Number of Channels :
1
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Number of Cells :
1
Packaging :
Tube
Length :
4.9mm