LTC1503CS8-1.8#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTC1503CS8-1.8#PBF
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
LTC1503 - DC-DC REGULATED POWER
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Output Voltage :
1.8V
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
3.9mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency - Switching :
600kHz
Max Output Current :
100mA
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
1
Trim/Adjustable Output :
No
Max Supply Voltage :
6V
Length :
4.9mm
Base Part Number :
LTC1503
Min Supply Voltage :
2.4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Max) :
6V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Type :
FIXED
Synchronous Rectifier :
No
Operating Supply Current :
25μA
Lead Free :
Lead Free
Function :
Step-Down
Number of Terminations :
8
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Analog IC - Other Type :
DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Position :
Dual
Output Configuration :
Positive
Topology :
Charge Pump
Number of Pins :
8
Datasheets
LTC1503CS8-1.8#PBF
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Linear Technology LTC1503CS8-1.8#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LTC1503, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, LTC1503CS8-1.8#PBF pinout, LTC1503CS8-1.8#PBF datasheet PDF, LTC1503CS8-1.8#PBF amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Linear Technology LTC1503CS8-1.8#PBF ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.