LTC1150CN8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTC1150CN8
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
LTC1150 - ZERO-DRIFT OPERATIONAL
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Supply Voltage :
15V
Voltage - Input Offset :
0.5µV
Operating Supply Current :
800μA
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-15V
Input Offset Voltage (Vos) :
500nV
Radiation Hardening :
No
Amplifier Type :
Chopper (Zero-Drift)
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
8
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
0°C~70°C
Frequency Compensation :
yes
Published :
Number of Pins :
8
Low-Bias :
yes
Low-Offset :
Current - Input Bias :
10pA
Nominal Gain Bandwidth Product :
2.5MHz
Architecture :
CHOPPER-STAB
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Gain :
180dB
Pin Count :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Bias Current-Max (IIB) @25C :
0.00005μA
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Elements :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Programmable Power :
Terminal Pitch :
2.54mm
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
4.75V~32V ±2.38V~16V
Bandwidth :
2.5MHz
Slew Rate :
3V/µs
Unity Gain BW-Nom :
2500 kHz
Common Mode Rejection Ratio :
106 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
120dB
Height Seated (Max) :
4.445mm
Base Part Number :
LTC1150
Surface Mount :
No
Packaging :
Tube
Datasheets
LTC1150CN8
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Linear Technology LTC1150CN8 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Pins:8, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Bandwidth:2.5MHz, Base Part Number:LTC1150, LTC1150CN8 pinout, LTC1150CN8 datasheet PDF, LTC1150CN8 amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Linear Technology LTC1150CN8 ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Linear Technology LTC1150CN8
10pA 106 dB Instrumentational OP Amps 4.75V~32V ±2.38V~16V LTC1150 8 Pins 8-DIP (0.300, 7.62mm)
LTC1150CN8 Overview
In order to protect the op amps, a 8-DIP (0.300, 7.62mm) case is used. There are two types of operational amplifiers in this circuit. In the case of Tube cases, linear amplifier will be delivered. In recent months, the number of terminations has approached 8. It consists of a total of 8 pins in total. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 15V battery. It has 8 pins that make up the linear amplifier. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 500nV. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Through Hole. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than 0°C~70°C for optimal performance. In order for this instrumentation amplifier to operate, the supply current needs to be between 800μA and 10 . Maintain 180dB as the voltage gain. As a whole, there are 1 elements that make up this buffer amplifier.
LTC1150CN8 Features
8 Pins
supply voltage of 15V