LTA-1000HR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTA-1000HR
Manufacturer
LITEON
Package / Case
PDIP
Datasheet
Download
Description
LED BAR GRAPH 10-SEGMENT RED
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
LITEON
Product Category :
Lead Free :
Lead Free
Luminous Intensity :
2 mcd
Mount :
Through Hole
Terminal Pitch :
7.62mm
Radiation Hardening :
No
Forward Current :
25mA
Length :
25.27mm
Lens Type :
TINTED
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Functions :
10
Published :
2000
Number of LEDs :
10
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Color :
Red (x 10)
Min Operating Temperature :
-35°C
Packaging :
Tube
Shape :
RECTANGULAR
Number of Pins :
20
Power Rating :
75mW
Lens Style :
Round with Domed Top
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Bulk
ECCN Code :
3A001.A.6.B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
10.2mm
Power Dissipation :
75mW
Wavelength - Peak :
635nm
Dominant Wavelength :
623 nm
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED ARRAY
Forward Voltage :
2.6V
Depth :
10.16mm
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
High Reliability
Configuration :
Bar - 10 Wide, DIP
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
20
Reverse Voltage :
5V
Illumination Color :
Red
Package / Case :
PDIP
Voltage - Rated :
2V
Test Current :
10mA
Number of Elements :
Overall Height :
8mm