LT6660JCDC-2.5#TRMPBF
Mfr.Part #
LT6660JCDC-2.5#TRMPBF
Package / Case
3-WFSFN Exposed Pad
Description
IC VREF SERIES 0.4% 3DFN
Product Category :
Voltage Reference
Mounting Type :
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
4ppmp-p
Supplier Device Package :
3-DFN (2x2)
Voltage - Input :
5V~30V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.4%
Current - Supply :
175μA
Base Part Number :
LT6660
Output Type :
FIXED
Package / Case :
3-WFSFN Exposed Pad
Reference Type :
Series
Noise - 10Hz to 10kHz :
4ppmrms
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Current - Output :
20mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Temperature Coefficient :
20ppm/°C