LT6660JCDC-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT6660JCDC-10
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
3-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC VREF SERIES 0.4% 3DFN
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
Voltage - Input :
10.9V~20V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
20V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Trim/Adjustable Output :
No
Voltage - Output (Min/Fixed) :
10V
Noise - 10Hz to 10kHz :
4ppmrms
JESD-30 Code :
S-PSSO-N3
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Width :
2mm
Output Type :
FIXED
Reference Type :
Series
Operating Temperature :
0°C~70°C
Package / Case :
3-WFDFN Exposed Pad
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
1
Tolerance :
±0.4%
Output Voltage-Max :
10.04V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Single
Terminal Pitch :
0.5mm
Current - Supply :
350μA
Supply Voltage :
12.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
4ppmp-p
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Functions :
1
Length :
2mm
Current - Output :
20mA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
3
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Supply Voltage-Min (Vsup) :
10.9V
Pin Count :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Height Seated (Max) :
0.8mm
Output Voltage :
10V