LT6656BCDC-1.25#TRMPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT6656BCDC-1.25#TRMPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC VREF SERIES 0.2% 6DFN
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
Output Voltage :
1.25V
Terminal Form :
NO LEAD
Noise - 10Hz to 10kHz :
50μVrms
Tolerance :
±0.2%
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.8mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reference Type :
Series
Voltage - Input :
2.2V~18V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
18V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
0.5mm
Pin Count :
6
Package / Case :
6-WFDFN Exposed Pad
Output Voltage-Max :
1.2525V
HTS Code :
Current - Supply :
1.5μA
Output Type :
FIXED
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Number of Outputs :
1
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Mounting Type :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
Current - Output :
5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Trim/Adjustable Output :
No
Surface Mount :
yes
Length :
2mm
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2mm
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
30ppmp-p
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.25V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
LT6656
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
6
Analog Devices, Inc. LT6656BCDC-1.25#TRMPBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT6656BCDC-1.25#TRMPBF Overview
The Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT6656BCDC-1.25#TRMPBF is a high-precision, low-drift series voltage reference, engineered for stability and reliability in demanding applications. With a typical output voltage of 1.25V and an impressive low temperature coefficient, this device maintains a tight output accuracy of 0.2% across a wide range of environmental conditions. Its compact 6-DFN package makes it ideal for integration into space-constrained applications while offering robust performance characteristics that meet rigorous industrial standards.
LT6656BCDC-1.25#TRMPBF Features
  • Stable 1.25V output with a precision of ±0.2% at room temperature.