LT3500EDD#PBF
Mfr.Part #
LT3500EDD#PBF
Package / Case
12-WFDFN Exposed Pad
Description
IC REG DL BUCK/LINEAR 12DFN
Stock
706
In Stock :
706
Product Category :
Voltage Regulators - Linear + Switching
Current - Output 2 :
13mA
Mounting Type :
Surface Mount
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Topology :
Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Min Input Voltage :
3V
Max Input Voltage :
36V
Factory Lead Time :
8 Weeks
w/Sequencer :
No
Pin Count :
12
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Control Mode :
CURRENT-MODE
Number of Terminations :
12
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
LT3500
Voltage - Output 1 :
38.9V
Published :
2011
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage/Current - Output 2 :
Adjustable 13mA
Voltage - Supply :
3V~36V
Length :
3mm
Surface Mount :
yes
Number of Pins :
Package / Case :
12-WFDFN Exposed Pad
Input Voltage-Nom :
15V
Packaging :
Tube
Terminal Pitch :
0.45mm
Lead Free :
Lead Free
Frequency - Switching :
500kHz~2.4MHz
Number of Outputs :
2
Voltage/Current - Output 1 :
0.8V~38.9V 2A