LT1963AEFE-1.5#PBF
Mfr.Part #
LT1963AEFE-1.5#PBF
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Description
LT1963A - LOW NOISE, FAST TRANSI
Stock
95
In Stock :
95
Manufacturer :
Linear Technology
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
PSRR :
63dB (120Hz)
Surface Mount :
yes
Width :
4.4mm
Positive
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Input Voltage Absolute-Max :
20V
Current - Quiescent (Iq) :
1.5mA
Output Voltage 1 :
1.5V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Length :
5mm
Voltage Tolerance-Max :
3.5%
Number of Terminations :
16
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tube
Dropout Voltage1-Nom :
0.34V
Current - Output :
1.5A
Current - Supply (Max) :
120mA
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
20V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Base Part Number :
LT1963
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
LT1963AEFE-1.5#PBF
Introducing Voltage Regulators - Linear Linear Technology LT1963AEFE-1.5#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:LT1963, Package / Case:16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad, LT1963AEFE-1.5#PBF pinout, LT1963AEFE-1.5#PBF datasheet PDF, LT1963AEFE-1.5#PBF amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Linear Technology LT1963AEFE-1.5#PBF ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Enable Fixed 0.65mm LT1963 PMIC 16 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
LT1963AEFE-1.5#PBF Overview
The package contains a Tube case. In 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad cases, it is packaged. This gadget has 16 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 1.5A at the moment. 16 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number LT1963 as its basic part number.