LT1764AEQ-2.5
Mfr.Part #
LT1764AEQ-2.5
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
Q
Description
LT1764 - FAST TRANSIENT RESPONSE
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Min Input Voltage :
2.7V
Polarity :
Positive
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Q
Number of Pins :
5
Output Voltage 1 :
2.5V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
63dB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Output :
2.5V
Min Current Limit :
3.1A
Operating Supply Current :
1mA
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
4.877mm
Current - Output :
3A
Load Regulation-Max(%) :
0.03%
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Dropout Voltage :
340mV
Terminal Position :
Single
Terminal Form :
Gull wing
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
5
Max Input Voltage :
20V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dropout Voltage1-Nom :
0.34V
Adjustability :
Width :
8.89mm