LT1579CS-3.3#PBF
Mfr.Part #
LT1579CS-3.3#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC BATT PWR MGMT MULTI 1C 16SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Battery Management
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Output Current1-Max :
0.3A
Input Voltage (Max) :
20V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Fault Protection :
Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
Input Voltage (Min) :
3.8V
Length :
9.9mm
Output Voltage 1 :
3.3V
Width :
3.9mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
LT1579
Operating Temperature :
0°C~125°C TJ
Dropout Voltage1-Max :
0.75V
Output Voltage1-Min :
3.2V
Number of Terminations :
16
Number of Pins :
16
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 days ago)
Output Voltage1-Max :
3.4V
ECCN Code :
EAR99
Number of Cells :
1
Battery Chemistry :
Multi-Chemistry
Function :
Power Management
Packaging :
Tube
Datasheets
LT1579CS-3.3#PBF
Introducing Battery Management Analog Devices, Inc. LT1579CS-3.3#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:LT1579, Operating Temperature:0°C~125°C TJ, Number of Terminations:16, Number of Pins:16, LT1579CS-3.3#PBF pinout, LT1579CS-3.3#PBF datasheet PDF, LT1579CS-3.3#PBF amp .Beyond Battery Management Analog Devices, Inc. LT1579CS-3.3#PBF ,we also offer DS2786G+T&R, BQ40Z50RSMR-R1, BQ28Z610DRZT, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.