LT1506IS8
Mfr.Part #
LT1506IS8
Manufacturer
Linear Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
LT1506 - IC VOLT REG ADJUSTABLE
Stock
400
In Stock :
400
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Input (Min) :
4V
Terminal Position :
Dual
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Output Configuration :
Positive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Output Current :
4.5A
Output Voltage :
3.3V
Mount :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Max) :
15V
Min Supply Voltage :
4V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Max Output Voltage :
13.95V
Synchronous Rectifier :
No
Output Type :
Adjustable
Topology :
Buck
Width :
3.99mm
Max Supply Voltage :
15V
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 6 days ago)
Min Output Voltage :
2.42V
Function :
Step-Down
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Number of Pins :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Termination :
SMD/SMT
Control Technique :
PHASE-SHIFT CONTROL
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Current - Output :
4.5A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Base Part Number :
LT1506
Packaging :
Tube
Control Mode :
CURRENT-MODE
Frequency :
500kHz
Published :
2000
Input Voltage-Nom :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
8
Height :
1.5mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
LT1506IS8
Introducing Voltage Regulators - Linear Linear Technology LT1506IS8 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Base Part Number:LT1506, Number of Terminations:8, LT1506IS8 pinout, LT1506IS8 datasheet PDF, LT1506IS8 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Linear Technology LT1506IS8 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.