LT1461DHS8-3.3#TRPBF
Mfr.Part #
LT1461DHS8-3.3#TRPBF
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SERIES 0.15% 8SOIC
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
8
Base Part Number :
LT1461
Output Voltage :
3.3V
Terminal Pitch :
1.27mm
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
8ppmp-p
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.8V
Supply Voltage :
5.8V
Pin Count :
8
Width :
3.9mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Voltage - Input :
3.8V~20V
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Noise - 10Hz to 10kHz :
9.6ppmrms
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Current - Output :
100mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
20V
Output Voltage-Max :
3.30495V
Current - Supply :
70µA
Height Seated (Max) :
1.75mm
Length :
4.9mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Tolerance :
±0.15%
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1461DHS8-3.3#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Base Part Number:LT1461, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), LT1461DHS8-3.3#TRPBF pinout, LT1461DHS8-3.3#TRPBF datasheet PDF, LT1461DHS8-3.3#TRPBF amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1461DHS8-3.3#TRPBF ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1461DHS8-3.3#TRPBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1461DHS8-3.3#TRPBF Overview
LT1461DHS8-3.3#TRPBF Features
  • Exceptional voltage regulation of 0.15%