LT1460JCS3-3.3#TRMPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1460JCS3-3.3#TRMPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC VREF SERIES 0.4% SOT23-3
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.4%
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Reference Type :
Series
Number of Outputs :
1
Pin Count :
3
Number of Functions :
1
Length :
2.92mm
Trim/Adjustable Output :
No
Current - Output :
40mA
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input :
4.2V~20V
Output Type :
FIXED
Mount :
Surface Mount
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
Terminal Pitch :
0.96mm
Operating Supply Current :
220μA
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Output Voltage :
3.3V
Number of Channels :
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
5.8V
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Number of Pins :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Quiescent Current :
180μA
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
4ppmp-p
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage :
3.3V
Base Part Number :
LT1460
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.2V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
20V
Noise - 10Hz to 10kHz :
4ppmrms
Min Output Voltage :
3.3V
Analog Devices, Inc. LT1460JCS3-3.3#TRMPBF
[Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1460JCS3-3.3#TRMPBF] Overview
[LT1460JCS3-3.3#TRMPBF] Features
  • High precision: With an accuracy of 0.4%, ensures reliable voltage reference.