LT1460DCS8-2.5#TRPBF
Mfr.Part #
LT1460DCS8-2.5#TRPBF
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.4V
Number of Terminations :
8
Trim/Adjustable Output :
No
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Tolerance :
±0.1%
Terminal Form :
Gull wing
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Noise - 10Hz to 10kHz :
10μVrms
Voltage - Input :
3.4V~20V
Pin Count :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
16 Weeks
Supply Voltage :
5V
Reference Type :
Series
Height Seated (Max) :
1.752mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
10μVp-p
e3
HTS Code :
Length :
4.9025mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Output Voltage :
2.5V
Terminal Pitch :
1.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
20V
Current - Supply :
165μA
Width :
3.9mm
Output Voltage-Max :
2.5025V
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Current - Output :
40mA
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1460DCS8-2.5#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LT1460, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, LT1460DCS8-2.5#TRPBF pinout, LT1460DCS8-2.5#TRPBF datasheet PDF, LT1460DCS8-2.5#TRPBF amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1460DCS8-2.5#TRPBF ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1460DCS8-2.5#TRPBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1460DCS8-2.5#TRPBF Overview
LT1460DCS8-2.5#TRPBF Features
  • Precise voltage reference with 0.1% accuracy