LT1460BIS8-2.5#TRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1460BIS8-2.5#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
Reference Type :
Series
Current - Output :
40mA
Length :
4.9025mm
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
10μVp-p
Trim/Adjustable Output :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input :
3.4V~20V
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
8
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
LT1460
Quiescent Current :
130μA
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Supply Voltage :
5V
Max Output Voltage :
2.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
20V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Type :
FIXED
Noise - 10Hz to 10kHz :
10μVrms
Pin Count :
8
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.4V
Min Output Voltage :
2.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Number of Outputs :
1
Width :
3.9mm
Temp Coef of Voltage-Max :
10 ppm/°C
Output Voltage :
2.5V
Terminal Form :
Gull wing
Temperature Coefficient :
10ppm/°C
Number of Terminations :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Current :
165μA
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Height Seated (Max) :
1.752mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1460BIS8-2.5#TRPBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:8, Base Part Number:LT1460, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), LT1460BIS8-2.5#TRPBF pinout, LT1460BIS8-2.5#TRPBF datasheet PDF, LT1460BIS8-2.5#TRPBF amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1460BIS8-2.5#TRPBF ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1460BIS8-2.5#TRPBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1460BIS8-2.5#TRPBF Overview
The Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1460BIS8-2.5#TRPBF is a precision integrated circuit designed to offer a fixed 2.5V output with an impressive accuracy of 0.1%. Encased in a compact 8-SOIC package, this voltage reference IC serves as a reliable benchmark for voltage measurement and control in a variety of applications. Its high stability and low temperature coefficient make it an ideal choice for critical and demanding applications where precise voltage is crucial. This product is engineered to maintain performance over a wide range of operating conditions, ensuring dependable functionality and consistency in every application.
LT1460BIS8-2.5#TRPBF Features
  • Output Voltage: 2.5V
  • Accuracy: 0.1%