LT1019IN8-4.5#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1019IN8-4.5#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC VREF SERIES 0.2% 8DIP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
JESD-609 Code :
e3
Current - Cathode :
800μA
Quiescent Current :
1.2mA
Current - Supply :
1.5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input :
6V~40V
Number of Terminations :
8
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
2.5ppmp-p
Reference Type :
Series, Shunt
Supply Voltage :
15V
Mounting Type :
Through Hole
Noise - 10Hz to 10kHz :
2.5ppmrms
Factory Lead Time :
10 Weeks
Base Part Number :
LT1019
Max Output Voltage :
4.5V
Pin Count :
8
Output Voltage :
4.5V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Terminal Position :
Dual
Trim/Adjustable Output :
yes
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Tolerance :
±0.2%
Number of Channels :
1
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tube
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
6V
Number of Pins :
ECCN Code :
EAR99
Width :
7.62mm
Height Seated (Max) :
3.937mm
Mount :
Through Hole
Supply Voltage-Max (Vsup) :
40V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Outputs :
Terminal Pitch :
2.54mm
Current - Output :
10mA
Output Type :
FIXED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Datasheets
LT1019IN8-4.5#PBF
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1019IN8-4.5#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:LT1019, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Channels:1, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, LT1019IN8-4.5#PBF pinout, LT1019IN8-4.5#PBF datasheet PDF, LT1019IN8-4.5#PBF amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1019IN8-4.5#PBF ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1019IN8-4.5#PBF
[Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1019IN8-4.5#PBF] Overview
LT1019IN8-4.5#PBF Features
  • Precise voltage reference with an accuracy of 0.2%